V letošním roce bude konference zaměřena na výsledky projektů „Komplexní instrumentální metodika pro charakterizaci vybraných minerálních fází s vazbou na konkrétní geografický původ“, VI20192022148 a projektu „Zavedení systému komplexních analýz SEM - automatické analýzy půdních fází a Ramanovy spektroskopie do praxe znalecké služby“, VI20152020035.
Cílem projektu VI20192022148 je vypracování postupů a získání dat, které umožní získání soudně průkazných důkazů k určení geografického původu/výroby materiálu a vymezení surovinového zdroje, nebo výrobního procesu pro syntetické materiály. Spektrum materiálů je relativně široké včetně vybraných minerálních fází půd, materiálů různých kontaminací (např. asbestiformní fáze, apod.), přes hmoty použité k podvodům s přírodními materiály (minerály i horniny), včetně stavebních materiálů, se kterými probíhají podvody (obklady, dlažba, ale i běžnější stavební hmoty), apod. Významné jsou také otázky drahých kamenů a různých syntetických materiálů. Jedná se o tzv. „fingerprint“ minerální/syntetické fáze, charakteristický pro danou lokalitu/výrobní proces. Projekt je řešen ve spolupráci KÚ, PřF UK, NM a GLÚ AV ČR.
Projekt VI20152020035 řeší potřebu zavedení analytického systému pro přímou analýzu organických i anorga-nických fází mikročástic a multikompozitů z jednoho místa a bodu, v rámci komplexních mikroanalýz SEM pro identifikaci povýbuchových a povýstřelových zplodin, psacích a tiskových prostředků, pigmentů, mikrostop a dalších materiálů. Automatická mineralogická analýza půdních fází umožňuje významné zefektivnění a získání kvantitativních dat v jednom z nejkomplexnějších druhů zkoumání ve forenzní praxi. Systém automatické mineralogické analýzy půdních fází, Ramanovy spektrometrie a dalších mikroanalytických systémů v rámci komplexních analýz prováděných pomocí elektronové rastrovací mikroskopie umožňuje provádění detailních rozborů mimo jiné i v oblasti fragmentů skel a kovových slitin, psacích a tiskových prostředků a dalších druhů stop. Projekt je řešen ve spolupráci KÚ a PřF UK.
Účast na konferenci je bezplatná. Další informace budou zveřejňovány na internetové adrese https://vyzkum01.pcr.cz/forenzní_konference2021.Pro účast na konferenci bude vyžadováno potvrzení o splnění jedné z podmínek:Vzhledem k aktuálním opatřením, prosíme o zaslání registračního formuláře a potvrzení účasti do středy 27. 10. 2021 na email marek.kotrly@pcr.cz Konference proběhne v souladu s aktuální opatřeními COVID19.
V případě dotazů nás prosím kontaktujte RNDr. Marek Kotrlý, Ph.D. Kriminalistický ústav Policie ČR marek.kotrly@pcr.cz